בייז'ו

הכל תנועה, הקול שבו מחול, מוזיקה של הגוף. מוזיקה מקורית חדשה נוצרת מתוך המחול, התכנים, מזמורי הגנאווה ושירי העבדים הסודנים. צלילי הביצוע הנשי של המוזיקה הטקסית השבטית העתיקה, אשר בדרך כלל מבוצעת על-ידי גברים, בשילוב המקצב הברזילאי והמילים בפורטוגזית מדגישים את תחושת הקיום והחופש. מתוך שירת הרקדנים ונגינתם נוצר חיבור עדין משוחרר מכבלי הזמן, התרבות, הגיאוגרפיה והמגדר. כאשר מחול ומוזיקה מגשרים על הפערים, מתבררת האפשרות ליצור שיווי משקל ואיזון בכל מקום ובכל זמן. נקודת ההשקה. הנשיקה.

 

פולחן האביב של פאריד אל אטרש

בכורה: נובמבר 2017, ירושלים

ניפוץ מיתוס ההתאהבות והתמסרות לגוף הנשי בהשראת הניגון הקלאסי
של פאריד אל-אטרש המאהב הנצחי –

"אביב אביב הנה זה שוב בא והירח האיר פניו
היכן הוא אהובי אשר מגן-עדן אהבה השליכני אל תוך להבותיו..."

אלכימיה בתנועה של מלודיה ומקצב.
מן המקאם (مقام), המבנה המגדיר את המסגרת ליצירה,
אל התקסים (تقسيم), המימוש הנאמן ביותר של המקאם, חופשי ואף חסר-משקל.

מכינות 'רביע' ו'סוויריה' יום לימודים ארוך

09:30-11:45 טכניקה בהנחיית ובשיטת אורלי פורטל
12:00-13:45 מכינה ליצירה ׳רביע׳ בהנחית רוני פלד נדלר
14:15-16:00 מכינה ליצירה ׳סוויריה׳ אלה גרינבום

 

רביע

"המחוללים הדרווישים מסתובבים סביב השמש   של האהבה השמימית, משלבים ידיים כדי לבטא אחדות וקדים אחד לשני ומברכים נשמה לנשמה."

פקרוני فكروني

פקרוני فكروني Fakarouni - כוריאוגרפה אורלי פורטל
פקרוני הוא מחול תשוקה סוחף, ריקוד פולחן סוער, החושף מנקודת מבט מאוד אישית את הקשר בין הגוף הזמני לאהבה הנצחית על רקע פסקול שירתה של אֻםּ כֻּלְת'וּם בהקלטה מהופעה חיה, "קולה של אומה".


את היצירה, שבה בוחרת אורלי פורטל, לראשונה, לרקוד עם גברים, מלווה קולה של "הגבירה", אשר פילסה לעצמה דרך בעולם גברי פטריארכלי והיתה לסמל תרבות, מקור השראה לחופש ולביטוי נשי גאה שאינו נכנע לתכתיב הגברי.

דפוס - תפסתי

אורלי פורטל - תמונה מחזרותכבר מלפני שנים, בתרגולי השונים והמגוונים, אהבתי לתפוס על חם את דפוסיי, מסתבר שהתפיסה שלי הייתה כך מאז ומעולם. בהתחלה היה בזה משו מבייש, עם הזמן זה הפך מנחם ומרגיע, להתיישב באמת. דפוס הכאב, המניפולציה, חוסר הסבלנות והחיפזון, הפכו לרעיי היקרים. דפוסים משומשים שנשחקו והתבלו עם השנים, נדחקו לפינה והתבצרו במפרקים, הוסיפו עלי שרירים מיותרים ונידבו אותי לעבודה ושעות נוספות.

תרבות בימי קורונה

אורלי פורטל רביעבהתחלה הרגשתי אופוריה ממכרת, שנים שחיכיתי לאורלי האחרת, לאילוץ כזה שיכריח  אותי להיות "לא כל התפקידים שלי"  רק  שבחלומי ראיתי את זה קורה בזנזיבר.  
עשיתי תיקייה ענקית מכל הטקסטים שיש לי במחשב,  מחקתי, ערכתי והרכבתי מחדש סיפור חיים בהרבה פרטים.